Шахта ліфта

Шахта ліфта
Шахта ліфта це  споруда, в якій кабіна і противага переміщуються по направляючих.
У шахті, крім направляючих розміщені натяжний пристрій, буфер, робочі та врівноважуючі канати, поверхова апаратура, електропроводка, гнучкий кабель.
 Нижня частина шахти ліфта, де розміщені буфери (упори), натяжні пристрої, кінцеві вимикачі, називається приямком.
 На кожній зупинці шахта обладнана шахтними дверима з автоматичними замками.
         У шахті ліфта дозволяється прокладати санітарно-технічні, електричні і телефонні комунікації.  Пуско-регулювальні пристрої цих комунікацій та роз'єми повинні бути розташовані поза шахтою. Устаткування, яке не належить до ліфта, розміщувати в шахті не дозволяється.
         Розрізняють два типи шахт ліфта - глухі і металокаркасні з різними огорожами.
Глухі ліфтові шахти виконують з різних стінових матеріалів (цегли, бетону, шлакобетону). Товщина стін залежить від місця розташування шахти.  Так, наприклад, стіни глухої шахти всередині будівлі, де зроблені досить міцні міжповерхові перекриття, виконують тонкими (наприклад, в одну або в півцеглини). Навантаження з боку направляючих такі стіни шахт не сприймають і тому направляючі і дверні конструкції кріплять до міжповерхових перекриттів.
      и цьому утворюється досить жорстка об’ємна металоконструкція. Тільки в ліфтах невеликої вантажопідйомності іноді обмежуються стійками без розкосів, але в цих випадках стійки з'єднані між собою жорсткими рамами.  Рами в свою чергу ретельно кріплять до міжповерхових перекриттів або сходових кліток.  Окремі елементи шахти можна з'єднувати за допомогою болтів або зварювання як при виготовленні ліфта, так і на місці монтажу.
   Металокаркасні  ліфтові шахти в свою чергу поділяють на несучі і ненесучі.
         Несучі шахти несуть на собі всі навантаження з боку приводу та направляючих, а також від власної маси елементів шахти.  У ненесучих шахтах ці навантаження сприймаються не шахтою, а елементами будівлі, тому такі шахти роблять більш легкими. Несучі шахти виконують з металевих стійок, з'єднаних розкосами; 
         При обгороджуванні ліфтової шахти сіткою або склом слід з боку майданчиків, що прилягають до шахти, зробити огорожу висотою не менше 1000 мм від рівня підлоги площадки металевими листами товщиною не менше 1,4 мм.
Для зручного огляду та обслуговування кабіни та іншого обладнання огорожу шахти в межах нижнього поверху можна зробити у вигляді знімних щитів.  Кріплення щитів повинно бути таким, щоб виключалася можливість їх зняття без застосування інструментів. Обслуговуючому персоналу забороняється знімати щити при працюючому ліфті.
 Огорожа шахти ліфта завжди має бути справною, так як отвір в порваній сітці або розбите скло можуть бути причиною нещасного випадку або аварії.
 Відстань між зовнішньою поверхнею дверей кабіни і стіною шахти повинна бути не менше 25 мм і не більше: у ліфтів з розпашними дверима - 125 мм, у ліфтів з розсувними дверима зі стулками в одній площині - 200 мм, у ліфтів з розсувними дверима зі стулками в двох  площинах і з вертикально-розсувними дверима - 250 мм.